Jak depilovat bez bolesti? Strojkem, voskem, IPL epilátorem?

Chtěli byste se zbavit ochlupení na delší časové období? Kromě holení máte několik možností v podobě epilace či depilace.

Možnosti depilace

Vysvětlíme vám rozdíl mezi těmito dvěma metodami a objasníme jednotlivé možnosti epilace, díky kterým odstraňování chloupků z různých částí těla nebude každodenní záležitostí.

Nejlepší epilátory

Názov Hodnotenie Detail
Braun Silk-épil 7 7-561   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Panasonic ES-EL8A   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Braun Silk-epil 9 9-890   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Rowenta Soft Sensation EP5720F0   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Braun LS 5560   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Nejlepší IPL epilátory

Názov Hodnotenie Detail
Philips Lumea Prestige IPL BRI956/00   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
ETA Fenité 8347 90000   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Philips Lumea Advanced   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
ProfiCare PC-IPL 3024   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Braun Silk-expert Pro 5 PL5014   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Epilovat, zda depilovat?

Depilace je proces, při kterém chloupky odstraníte pouze z povrchu pokožky, jejich kořínky tedy zůstanou na svých místech. To je také důvod, proč chloupky po depilaci rychleji dorostou, na druhé straně, tato metoda je méně bolestivá, než epilace.

Epilace odstraní z pokožky chloupky i s kořínky, ta vám tedy vydrží hladká i 6 týdnů. Další výhodou je, že na trhu existuje několik metod a druhů epilačních strojků, které jsou určeny pro různé části těla.

Depilace není vhodná pro každého

Nevýhodou je, že tento proces může být mírně bolestivý a dráždivější pro pokožku, nehodí se proto pro lidi s velmi citlivou pokožkou. Také musíte při koupi strojku na epilaci počítat s vyšší investicí.

Levná, ale účinná klasika

Srdcem klasických epilačních strojků je rotující kotouč s pinzetami, které vytrhávají chloupky z pokožky včetně kořínků. Epilace s ním není nejpříjemnější a může být mírně bolestivá, některé strojky jsou však vybaveny funkcemi pro zmírnění bolesti.

Účinnost epilace závisí na počtu pinzet na rotačním kotouči – čím je jich více, tím je epilace rychlejší, ale i více bolestivá. Pokud s ní nemáte zkušenosti, vyberte si raději epilátor s nižším počtem pinzet. Dobrý epilátor by také měl mít možnost volby rychlosti epilace. Opět zde platí, že rychlá epilace může být více bolestivá.

Klasické epilátory mohou být vybaveny nástavci na různé části těla, masážním nástavcem, nástavcem na zastřihávání či na citlivé oblasti apod.

Obličejový epilátor, epilátor na obličej

Speciální verzí jsou tzv. epilátory na obličej, které jsou určeny právě na šetrné odstraňování malých chloupků, např. v oblasti obočí, horní rty, brady, krku či čela.

Mezi jejich výbavu patří také speciální kartáčky na hloubkové čištění pleti či odstraňování make-upu, nástavce na peeling, které vám pomohou odstranit suchou pokožku či aplikátor pro nanášení pleťového krému nebo jiných přípravků pro péči o pokožku obličeje.

Bezbolestná epilace s IPL technologií

Revoluci v epilaci přinesly tzv. IPL epilátory. IPL je zkratka pro anglický pojem Intensed Pulse Light (intenzivní pulsní světlo). Tyto epilátory využívají k odstranění chloupků záblesky spektra světla se specifickými vlnovými délkami, které naruší strukturu chloupků. Ty postupně odpadnou, přičemž z kořínku znovu vyrostou až po určité době. Výsledek tohoto postupu se sice projeví o 1 – 2 týdny po prvním použití, je ale dlouhotrvající a hladkou pokožku vám může zajistit až na 6 měsíců.

Největší výhodou této metody je, že oproti klasickým strojkům, vytrhávajícím chloupky i s kořínky, je epilace IPL strojkem bezbolestná. Chloupky po takovém ošetření postupně ztrácejí pevnost a přestávají růst, takže ochlupení po ošetření IPL metodou postupně řídne.

IPL epilátory mají zpravidla nastavitelnou intenzitu světla – tu musíte zvolit podle citlivosti vaší pokožky. Některé modely dokáží typ pokožky rozpoznat a nastavit intenzitu automaticky.

Epilace podpaží, IPL epilátor

Pokud si budete vybírat IPL epilátor, myslete na to, že tyto strojky mají omezenou životnost vyjádřenou počtem záblesků. Obvykle se toto číslo pohybuje kolem 50 000 – 400 000. Při průměrném ošetření budete potřebovat 300 – 500 záblesků, protože je však účinek dlouhotrvající, za 3 roky využijete cca 6 000 záblesků. Po přepočtení zjistíte, že jde o zhruba desetinu životnosti zařízení.

Nevýhodou IPL epilátorů oproti klasickým je však vyšší cena – za nejlevnější z nich dáte alespoň 2 500 Kč, dokud klasický epilátor seženete už za 500 Kč.

S voskem epilujete kdekoliv

Poslední možností epilace je klasický vosk, resp. voskové pásky. Jde o jeden z bolestivějších postupů, který vytrhává chloupky i kořínky a poměrně dost dráždí pokožku. Pokud máte problém s jejím podrážděním, vyberte si raději speciální přípravek určený pro citlivou pokožku.

Na trhu jsou dostupné různé voskové pásky, některé jsou širší a určeny např. na nohy, jiné užší, určené pro použití v oblasti obličeje či jiných partií. Epilace voskem je tedy vhodná na nohy, obličej, podpaží či třísla, tuto metodu byste neměli používat na intimní partie.

Epilace voskem

Klasické i IPL epilátory sice seženete i ve verzi napájené bateriemi, výhodou vosků však je, že napájení nepotřebují vůbec, proto je můžete využít téměř kdekoliv. Jsou vhodné i na cesty, protože v zavazadle vám zaberou zanedbatelné minimum prostoru.

Mnozí výrobci epilačních přípravků deklarují, že pásky zachytí i 1 mm dlouhé chloupky, největší účinnost však dosáhnete při délce chloupků alespoň 5 mm. Většinu pásků můžete využít opakovaně, protože jsou nasáklé velkým množství vosku.

Nejčastěji kladené otázky o epilaci

Bude mě epilace bolet?

Závisí to na použité metodě. Nejbolestivější je epilace voskem, klasické epilátory jsou vybaveny speciálními funkcemi na zmírnění bolesti. Pokud s epilací začínáte, zvolte si raději strojek s menším počtem pinzet či pomalejší rychlostí, případně IPL epilátor, jehož použití je při správném nastavení bezbolestné. Bolest můžete utlumit umytím pokožky v teplé vodě před samotnou epilací, v tom případě se roztáhnou póry a chloupky nebudou klást tak velký odpor.

Je epilace bezpečná pro zdraví?

Klasické epilátory jsou konstruovány tak, aby vám při jejich použití nehrozilo pořezání. Většina epilátorů od osvědčených výrobců elektroniky je vyvíjena a testována ve spolupráci s dermatology, což zaručuje, že jejich použití bude pro vaši pokožku absolutně bez rizika.

Nenaroste mi po epilaci ještě více chloupků?

Ačkoliv je toto tvrzení obecně zažité, lékařské studie prokázaly, že po epilaci se množství chloupků snižuje, ne zvyšuje.

Vyžaduje pokožka po epilaci speciální péči?

Pokožka po každé epilaci (bez ohledu na použitou metodu) je podrážděná a zarudlá. Pokud jste epilovali voskem, omyjte ji vlažnou vodou, případně mýdlem, abyste odstranili zbytky vosku. Na její zklidnění využijte hydratační krémy, oleje či jiné přípravky na regeneraci pokožky. Nedrážděte pokožku zbytečně těsným oblečením (úzké kalhoty či punčochy), v ideálním případě by měla být po epilaci po určitou dobu obnažená.

Nejlepší epilátory a depilátory – recenze

Epilátor, či depilátor? To je asi nejzákladnejší otázka, kterou si třeba položit před výběrem samotného přístroje. Pokud již víte, který z nich chcete, nejlepší je vyzkoušet několik modelů, abyste věděli, který jak funguje a zda bude vhodnou volbou právě pro vás. Depilátorů i epilátorů je mnoho (Philips, Panasonic, Braun, Remington atd.), což výběr ztěžuje. Abychom vám to usnadnili, vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů a připravili pro vás recenze, které by při výběru mohly být nápomocné. Máte osobní zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích pod článkem a pomozte ostatním.

Hodnocení článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 25.11.2020


Přidat komentář