Chladnička nechladí. Nejčastější poruchy chladniček

Bouchání, cvakání, hučení, vrčení, vytékající voda, led na potravinách a stěnách či horká chladnička, to jsou jevy, s nimiž se setká téměř každý majitel tohoto spotřebiče.

Nejčastější poruchy chladniček

Právě proto jsme si pro vás připravili souhrn nejčastějších problémů s chladničkami i mrazničkami a také tipy na jejich rychlé odstranění.

Kombinovaná chladnička nechladí, mrazák mrazí

Pokud chladnička nechladí, no mrazák mrazí (s tímto problémem se setkáte, logicky, jen u kombinovaných modelů), může jít o řadu problémů. Některé z nich vyřešíte za 10 minut, jiné se vyřešit bohužel nedají. Nejprve zkontrolujte:

 1. těsnění na dveřích chladničky (pokud mraznička mrazí až příliš silně, zkontrolujte ho i na ní) – pokud je těsnění poškozené, víte, co máte dělat,
 2. prostor za ledničkou – mezi ní a stěnou musí nacházet dostatek místa, aby se mohla správně ochlazovat zadní mřížka.

TIP: To, že chladnička nechladí, ale mrazák mrazí, znamená, že by nemělo být poškozené chlazení. Než zavoláte opraváře, ji proto zkuste vypojit z elektřiny na cca 10 min. Dále je třeba zjistit, zda máte jednomotorovou nebo dvoumotorového chladničku:

 • jednomotorová – nejčastěji jde o poškozený termostat v chladničce,
 • dvoumotorová – i v tomto případě může jít o termostat (je to méně častý případ), ale také o únik hladicí kapaliny. Pozor, pokud jde o únik "do skříně", tento problém není většinou možné odstranit.

INFO: Problém může tkvít iv vadném chladicím okruhu nebo v ucpané cívce v tzv. redukčáku. Bohužel, porucha chladicího okruhu je pro chladničku většinou "fatální".

Hlučná chladnička

Je vaše lednička hlučná? V první řadě identifikujte zvuky, které vydává. Je to bouchání, bublání či spíše pukání? Ano, někdy to není jednoduché a jednoznačné. Předtím, než se pustíte do podrobnější analýzy problému, doporučujeme použít velmi jednoduchou selskou logiku. Nedotýká se chladnička náhodu okolního nábytku, není na ní položen nějaký předmět? Pokud vyloučíte tento "problém" je na čase přistoupit k další diagnostice.

Koukání do chladničky kvůli hluku

INFO: Bublání či jiné zvuky v chladničce mohou být způsobeny i nesprávně fungujícím kompresorem, únikem freonu (ve starších modelech) či chybným motorem ventilátoru výparníku.

Bouchání v chladničce

Bouchání, cvakání či klepání (tento zvuk může každý vnímat trochu jinak) nejčastěji souvisí s lopatkami ve ventilátorech. V první řadě vypojte lednici ze sítě a zkontrolujte lopatky na ventilátorech výparníku a kondenzátoru.

 1. S největší pravděpodobností narazíte na mechanickou překážku, která brání jejich normálnímu chodu. Překážku jednoduše odstraňte a chladničku zapojte do sítě.
 2. Lopatky určitě vyčistěte. Mohou se zaseknout i v důsledku nahromaděných nečistot, např. chuchvalců prachu.
 3. Pokud chladnička nepřestane být hlučná ani po odstranění překážky, nebo pokud jste na žádnou nenarazili, pokuste se jemně pootočit lopatkami (rozhýbejte je). Pokud je nelze "roztočit", pravděpodobně se nevyhnete jejich výměně.

Nejlepší lednice 2022 – recenze, test, srovnání

Nejlepší lednice 2022 – recenze, test, srovnání

Není lepší způsob výběru produktu na základě nestranných recenzí a testů. My jsme některé modely otestovali, ale inspirovali jsme se i testy chladniček od domácích a světových specializovaných společností. Na základě těchto testů, vašich zkušeností a našich recenzí vám přinášíme tipy na nejlepší produkty v této oblasti. Tabulku pravidelně aktualizujeme. Zapojte se do diskuse ve... Přečíst článek

Pukání v chladničce

Pukání v chladničce může za některých okolností znít děsivě, většinou však nejde o poruchu, ale zcela normální jev, ke kterému dochází v důsledku expanze a kontrakce jejích vnitřních částí. V lidské řeči, chladnička se snaží vyrovnávat teplotu, její vnitřní části se proto neustále smršťují a rozšiřují. Pozor, správně fungující chladnička musí vydávat alespoň nějaké zvuky. Pokud je ta vaše úplně "nemá", zkontrolujte její kompresor.

Chladnička stále jde, mraznička nevypíná

Funkční chladnička nemá chladit neustále, ale zapínat a vypínat tak, aby se v jejím nitru udržovala správná teplota. Pokud vaše lednička nevypíná, zkontrolujte cívky/spirály na kondenzátoru. Nejčastějším problémem je jejich znečištění, v důsledku kterého nedokáží efektivně odvádět teplo. Cívky je třeba důkladně vyčistit. Použijte vysavač nebo mokrý hadr, jednoduše cokoliv, čím odstraníte co největší část nečistot. Cívky najdete zpravidla na spodní nebo zadní straně chladničky. Jejich čištění byste si měli naplánovat preventivně minimálně jednou za půl roku.

TIP: Pokud jste si odložili návod k obsluze vaší chladničky, což vám určitě doporučujeme, řešení některých problémů lze najít i v něm. Předtím, než se pustíte do oprav, si ho tedy pro jistotu "proleťte".

Oprava porouchané chladničky

Pokud vám nevypíná mraznička, pravděpodobně v ní dochází k výraznému kolísání teploty. Za tímto jevem většinou stojí špatné těsnění na dveřích nebo jen nesprávně zavřená dvířka. Do mrazničky se dostává teplý vzduch, kompresor musí teplotu neustále vyrovnávat – snižovat, a proto běží bez přestávky.

POZOR: Poškozené těsnění a výkyvy teplot mohou způsobovat i nepřetržitý chod chladničky.

Přehřívání chladničky + horký kompresor na lednici

Za přehříváním chladničky může stát několik faktorů. Nejčastěji jde o její nesprávné používání nebo o problém s kompresorem. Obě tyto věci spolu úzce souvisí.

 1. Ledničku důkladně vyčistěte z vnitřní i vnější strany.
 2. Ujistěte se, že je mezi zadní stranou chladničky a stěnou, popřípadě nábytkem, dostatek volného prostoru (alespoň 4 – 5 cm).
 3. Zkontrolujte těsnění a při zavírání dveře chladničky vždy důkladně zatlačte (problémem nedoléhajících dveří může být i mechanická překážka, např. nrobek, nebo předmět).
 4. Do chladničky vkládejte pouze studené potraviny.
 5. Skladujte v ní pouze to, co je nezbytné – chladnička nesmí být přecpaná!
 6. Věci skladujte v uzavíratelných nádobách.

Přehřátí kompresoru je jednou z nejčastějších příčin jeho nenávratného poškození. Pozor, to, že je kompresor na dotek teplý, je zcela normální. Problémem je až to, když je vysloveně horký.

 • Teplo v místnosti: Důvodem přehřívání kompresoru může být i nadměrně vysoká teplota či nedostatečná cirkulace vzduchu v dané místnosti. S tímto problémem se setkáte hlavně během léta.
 • Špinavé kondenzační cívky: Nacházejí se na vnější straně chladničky (dole nebo vzadu). Řešením je jejich důkladné vyčištění.
 • Porucha automatického odmrazování: Tento systém zabraňuje hromadění námrazy v chladničce tím, že průběžně ohřívá spirály v jejím nitru. Pokud se automatické odmrazování porouchá, dojde i k přehřátí kompresoru. S tímto problémem budete muset oslovit odborníka.
 • Porucha/zanesení ventilátoru: Kompresor má vlastní ventilátor, který přispívá k jeho správnému chodu. Pokud je tento ventilátor zanesený špínou, jednoduše jej vyčistěte. V případě jeho poškození se obraťte na servis.
 • "Elektrické problémy": Komplikace mohou nastat přímo v elektrických obvodech chladničky nebo v rozvodech ve vašem příbytku. V obou případech byste se do opravy, ale ani identifikace problému, neměli pouštět sami.
 • Únik/nedostatečné množství chladiva v systému: Jde o velmi častý problém. Řešením je doplnění chladící směsi do chladničky.

Chladnička teče

Voda z chladničky při jejím průběžném odmrazování stéká přes malou dírku (můžete ji vidět po otevření chladničky), přes kterou je odváděna do nádobky umístěné v blízkosti motoru. V těchto místech je teplota vzduchu přirozeně vyšší, voda se proto rychle odpaří sama. Pokud chladnička začne téct, může jít o řadu problémů, nejčastěji je to však ucpaný odtok.

Nejčastější poruchy chladniček – chladnička teče

Ucpat se může dírka v chladničce, prostor mezi dírkou a odtokem u motoru, který ústí do nádobky (v těchto případech bude voda na dně chladničky, nejčastěji ve spodních zásuvkách), ale i odtok samotný (voda bude téct mimo chladničky).

 • Pokud zjistíte, že se ucpala dírka v chladničce, pokuste se ji vyčistit, odstraňte zejména viditelné nečistoty (kousky jídla, přimrzlá tekutina atd.)
 • Jak vyčistit odtok v lednici? Použijte speciální plastový kolík, který by měl být součástí chladničky. Pokud ho nemáte, pomůže vám i delší drátek nebo cokoliv, čím se víte dostat do odtoku.
 • Ucpaný odtok při nádobce, do níž voda vytéká, jednoduše vyčistěte mechanicky.

INFO: Za vyteklou vodou v lednici nebo jejím okolí může stát i výpadek elektřiny po delší dobu. Novější modely dokáží chlazení udržovat i několik hodin, ty starší však, doslova, vytečou již po velmi krátké chvilce.

Námraza v chladničce, led v mrazničce

Námraza v chladničce je většinou způsobena její nesprávným používáním, poškozeným těsněním nebo jejích věkem.

 • Pravděpodobně jste zapomněli dobře zavřít dveře, popřípadě je na nich poškozené těsnění.
 • Problémem je také ukládání teplých potravin do chladničky.
 • Námraza na potravinách se objevuje i po delším výpadku elektřiny.
 • Zkuste se "pohrát" se správným nastavením teploty.
 • Důvodem může být i "elektrický problém" na obvodech chladničky (např. stará či poškozená kabeláž).
 • Nadměrná kondenzace páry v kombinaci s příliš vysokou teplotou v chladničce způsobuje zejména tvorbu ledu na poličkách a stěnách.
 • Kondenzace páry a tvorba námrazy je příznačná pro staré chladničky.
 • Poškozený chladící systém – s tímto problémem si sami nepomůžete.

Příčiny tvorby ledu v mrazničce jsou velmi podobné. Kromě nesprávně zavřených dveří či poškozeného těsnění, může jít také o tzv. dehydrataci vzduchu, ke které dochází při častých nebo výrazných výkyvech teplot. Možným důvodem je také ucpání či poškození ventilátoru chlazení. Zkontrolujte ho, pokuste se odstranit mechanické zábrany, pokud se však v mrazničce led tvořit nepřestane, oslovte odborníka.

Chladničky – recenze

Někdy už se chladnička jednoduše nedá opravit. Pokud je to i váš problém, možná si podle našich recenzí vyberete novou.

Hodnocení článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 17.05.2021

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář