Nejlepší svářečky (svařovací invertory) - Recenze, testy a vaše zkušenosti

Nejeden šikovný kutil začne časem poohlížet po vhodné svářečce, která by mu pomohla rozšířit paletu jeho dovedností. Na občasné domácí svařování postačí i jednoduchý svařovací agregát s transformátorem, jehož výhodou je především nízká cena.

Svářečka

Díky postupnému zlevňování si však místo v mnoha garážích a domácích dílnách našli tzv. svářecí invertory, které mají oproti klasickým svářečkám množství výhod.

Nejlepší svářečky

Názov Hodnotenie Detail
Güde MIG 155/6 W   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Extol Industrial 160A Smart   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Tuson Svářecí invertor SV160-K   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Scheppach WSE 1100   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Lorch MicorStick 160 111.1600.0   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Je lepší obyčejná svářečka nebo svářecí invertor?

Běžný, jednoduchý svařovací agregát je vybaven pouze několika součástkami - především je to speciální transformátor, který sníží síťové napětí (230 nebo 400 V) na napětí bezpečné pro svařování. Dále uvnitř najdete usměrňovač, který promění střídavé napětí na stejnosměrné, se kterým je svařování stabilnější. Zmíněný transformátor je těžký a objemný, jeho hmotnost závisí na výkonu svářečky.

Svařovací invertor oproti němu obsahuje na vstupu elektroniku, která síťové napětí usměrní a přemění na vyšší frekvenci. Na převod na nižší napětí a vyšší proud pak totiž stačí mnohem menší a lehčí transformátor. Díky zásad napětí již na vstupu s ním dokáže elektronika invertoru pracovat a regulovat ho přesněji, aby bylo svařování stabilnější.

Doplňkové funkce invertorů

Svařovací invertory kromě toho, že jsou lehké, mají malé rozměry a vysokou účinnost, vám také zjednoduší práci i svými doplňkovými funkcemi, které při klasických svářečkách nenajdete:

  • hot start – krátkodobé zvýšení napětí pro snadnější zapálení oblouku;
  • anti stick  svářečka detekuje přilepení elektrody k svařence a následně sníží proud, aby se k němu neprivarila;
  • arc force  jde o jakousi elektronickou zpětnou vazbu, která dokáže v malém rozsahu regulovat svařovací proud a udržet tak stabilitu oblouku i při měnících se podmínkách.

Zatěžovatel, resp. max. pracovní doba

Tato vlastnost svářečky udává, jak dlouho je možné nepřetržitě svařovat daným proudem. Udává se v 10minutových cyklech, např. zatěžovatel 100 A/60 % znamená, že svařovat můžete 60 % času, tj 6 minut a po zbývající čas 4 minuty se svářečka musí chladit. Je tedy zřejmé, že hodnota zatěžovatele nám, na rozdíl od maximálního příkonu a svařovacího proudu napoví, jako je svářečka výkonově dimenzována pro reálny provoz.

Svářečka do domácnosti

TOP 4 svářečky pro kutily

Abyste mohli i vy vaši dílnu vybavit vhodným svařovacím agregátem, připravili jsme pro vás výběr čtyř nejprodávanějších svářeček, resp. svařovacích invertorů. Viz jejich vlastnosti, výhody a slabé stránky.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 12.11.2018


Přidat komentář