Samočistící trouby s pyrolytickým či katalytickým čištěním ušetří čas i námahu

Slyšeli jste už o pojmech jako katalytické a pyrolytické čištění? Nebojte se, nejdeme rozebírat jadernou fyziku. Ve spojení s pečicími troubami jde o procesy čištění, kterými se trouby udržují bez vaší námahy ve skvělé kondici.

Otevřená trouba

Připečené nečistoty nebo mastnota? Moderní pyrolytické a katalytické trouby vám ušetří při čištění kopec času.

Nejlepší samočisticí trouby

Názov Hodnotenie Detail
Bosch HBG 635NS1   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Mora VT 436 AX   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Electrolux EOD5H70X   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Mora VT 447 BX   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Beko BIRT 25400 XPS   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Samočisticí trouba

Už na první poslech to zní rozhodně lákavě. Hospodyňky, které pečou často, by takovou pomoc určitě ocenili. Časté připálené skvrny, mastné fleky nebo nepříjemné pachy. Po každém pečení čistit troubu je opravdu otravné. Zároveň nečistot se nezbavíte úplně. Samočisticí trouba je proto jedinečným pomocníkem, který tuto neoblíbené práci udělá za vás. Navíc při procesu pravidelného čištění máte jistotu, že topné těleso bude zahřívat celý prostor trouby rovnoměrně.

Moderní vestavná trouba s pyrolýzou nebo katalytické trouby jsou přesně to, po čem musíte pátrat, pokud toužíte po troubě, která se bude čistit s minimální námahou. Co tyto pojmy znamenají a jak konkrétní procesy samočištění fungují si vysvětlíme dále.

Katalytická vložka

Právě katalytická vložka je něčím, což výrazně napomáhá k čištění multifunkčních trub. Během pečení je běžné, že mastnota a tuk se dostane na trouby a začne se tam usazovat. Právě katalytické stěny zajišťují to, že mastnota se na stěnách neusazuje a stačí ji ze stěn trouby zcela jednoduše setřít.

Čistení trouby

Katalytické vložky mají speciální smaltovaný povrch, který eliminuje nadbytečnou mastnotu a umožňuje snadnou čistotu. Po přesáhnutí teploty 85 °C se katalytická vložka automaticky aplikuje a proces čištění probíhá bez vaší výrazné asistence. Vám stačí troubu jednoduše vytřít bez jakékoliv dráždivé chemie.

Jak funguje pyrolytická trouba

Tyto trouby jsou po stěnách vybavené právě zmíněnými katalytickými vložkami (panely), které mají mikroporézní povrch. Vstřebává tak všechny nečistoty, které při pečení vznikají. Proces pyrolytického čištění probíhá za vysoké teploty.

Na několik sekund se trouba vyhřeje na 500 °C. Samotný proces pyrolýzy rozkládá organické a anorganické látky působením vysoké teploty (300 až 2 000 °C). Při zahřát í na takto vysokou teplotu spálí všechny nečistoty, které se přemění na popílek. Povrch jednoduše po vychladnutí namokro setřete a čištění je skončeno. Proces samočištění trvá přibližně 90 minut, kdy trouba v určitých intervalech zvyšuje a snižuje teplotu. Pyrolytické čištění je velmi účinné a šetrné. takové trouby mají lepší izolaci a tak je proces pečení mnohem účinnější.

Nastavování teploty trouby

Pyrolytické trouby obsahují různé programy čištění. Některé trvají déle, jiné kratší. Pro důkladné čištění jde obvykle o 2 až 2,5 hodiny. Existuje i ECO čištění, které trvá několik minut.

Výhody pyrolytického čištění:

  • rychlý způsob zbavení se mastnoty a připálených nečistot,
  • efektivní výsledek čištění,
  • úspora času a vaší námahy,
  • bez použití dráždivé chemie,
  • jednoduché stisknutí jednoho tlačítka.

Kdy troubu čistit?

Ideální po každém procesu pečení. Pokud však proces pyrolýzy spustíte vždy po 2-3 pečení, bude to stačit. Moderní trouby tento proces spouštějí automaticky. Pokud byste tento proces zapnuli při příliš znečištěné troubě, mohl by vás překvapit kouř, který by vás obklopil. Doporučujeme proces čištění spustit hned po dopečení pokrmu. Využijete tak zbytkovou teplotu a ušetříte i nějaké ty kWh než při opětovném zahřívání.

TIP: Slyšeli jste už o funkci čištění aqua clean? V takovém případě do klasického plechu na pečení nalijete vodu a zapnete funkci aqua CELAN. Následně nastavíte teplotu okolo 50 až 90 °C a odpařováním ím páry se uvolní usazené nečistoty. Čištění však ani z daleka není tak účinné jako v případě katalytických vložek a pyrolytického čištění.

Hodnocení článku:
(82.6%)

Pulbikované dňa: 24.03.2019

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář