Nejlepší výrobník ledu do domácnosti, baru, kavárny? Klarstein a Guzzanti

Možná jste již uvažovali o tom, jak zajistit dostatečný přísun ledu hostem na vaší letní párty. Některé dražší chladničky (zejména ty americké) mají pro tento účel vestavěný výrobník ledu. Tato zařízení se však dají koupit i samostatně.

Jak si vybrat výrobník ledu?

Poradíme vám, který výrobník ledu si vybrat a podle čeho se při výběru orientovat.

Tipy na výrobníky ledu

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Lannister   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Clatronic EWB 3526   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Guzzanti GZ 120   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Gorenje IMC1200B   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Klarstein Powericer XXXL   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak fungují výrobníky ledu

Typický výrobník ledu se skládá z nádoby na vodu, v níž se voda ochlazuje odčerpáváním tepla do okolního prostředí, které zajišťuje kompresor a chladicí látka v uzavřeném okruhu. Jde tedy o stejný princip, na jakém funguje chladnička či mrazák.

Do výrobníků ledu s vysokým výkonem nemusíte dolévat vodu, protože se napojují přímo na vodovod. Velmi výkonné modely, které jsou zpravidla profesionální třídy a jsou určeny k použití v gastronomických provozech, neodvádějí teplo do okolí, ale jsou chlazené právě vodou z vodovodu.

Výrobník ledu Klarstein

Takové výrobníky mají i odpadovou hadici, kterou musíte vyvést do umyvadla nebo napojit na kanalizaci, protože ní odchází ohřátá voda využita právě na chlazení zařízení. Zároveň mají i vysokou spotřebu vody.

Při výběru velmi výkonného výrobníku ledu se tedy pro jistotu zkontrolujte, zda není chlazen vodou.

Tvar a velikost kousků ledu

Výrobníky na domácí použití většinou neprodukují ledové kostky, ale kousky ve tvaru kuželů. Je to dáno principem, kdy je voda ochlazována v bezprostředním okolí speciálně tvarovaných výčnělků chladicích trubek.

Ledové kužely jsou vhodné pro ochlazování běžných i míchaných nápojů, i když v šejkru jsou na jejich přípravu vhodnější ledové kostky, které nápoj díky hranatému tvaru lépe promíchají. Nevýhodou kuželů je, že se poměrně rychle tají a ředí ochlazován nápoj, což je nevýhodou např. při podávání whisky.

Ledové kousky ve tvaru kuželů

Na rychlost tání ledových kousků má vliv i jejich velikost. Menší kousky se roztají rychleji, ale zároveň jej snadněji zpracujete např. v mixéru při výrobě ledové tříště či smoothie nápoje. Ideální výrobník ledu by měl mít velikost ledových kousků nastavitelnou, v praxi se s touto funkcí setkáte jen u dražších modelů.

S výrobníky ledových kostek pro domácí použití se setkáte jen zřídka. Jde totiž o zařízení s vysokým výkonem a zejména s vyšší hlučností.

Parametry výrobníků ledu

  • Objem zásobníku na vodu – čím je nižší, tím častěji budete muset do výrobníku dolévat vodu. V praxi se setkáte s hodnotami od cca 1 do 3 l, výjimečně i s většími.
  • Objem zásobníku na led – čím menší, tím častěji budete muset led ze zásobníku vybírat, aby se mohl tvořit další. Pokud nebudete využívat velké množství ledu, volte raději méně výkonný výrobník s menším zásobníkem – jestliže led neodeberete, začne se po čase rozpouštět.
  • Rychlost produkce ledu – pohybuje se od cca 10 kg/24 h při domácích výrobnících až po více než 30 kg/24 h při profesionálních modelech. Pokud si chcete jen posedět s přáteli u vychlazených drincích, postačí vám nejnižší hodnoty. Pokud pořádáte větší zahradní párty, poohlédněte se po výkonnějších modelech.

Ledové kostky

  • Příkon – pohybuje se od cca 100 W při nejlevnějších modelech až po 500 W při těch profesionálních. Zpravidla zde platí, že čím vyšší je el. příkon, tím větší množství ledu dokáže zařízení vyrobit za 24 h, i když dva výrobníky se stejným výkonem mohou mít různou účinnost.
  • Spotřeba energie – při výrobnících ledu bohužel většina výrobců spotřebu el. energie v kWh neuvádí. Nezbývá vám tedy nic jiného, ​​pouze spotřebu odhadnout na základě el. příkonu a doby provozu výrobníku.

Funkce výrobníků ledu

  • Displej – můžete na něm sledovat nastavený čas zapnutí, vypnutí, nastavené parametry či průběh procesu výroby ledu. Je výsadou dražších modelů.
  • Upozornění na události – výrobník s touto funkcí vás může rozsvícením kontrolky nebo zvukovým signálem upozornit např. na dokončení výroby ledu, prázdný zásobník na vodu či na plný zásobník vyrobeného ledu.
  • Časovač – díky němu lze nastavit přesný čas, kdy se má výrobník spustit i čas, kdy se má vypnout. Po příchodu domů vás tedy může čekat čerstvý led.

Nejoblíbenější výrobníky ledu

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 07.06.2019


Přidat komentář