Garmin Fenix 5S Optic sporttester – recenze, zkušenosti

GPS navigace
dobře čitelný displej
mnoho sportovních aktivit na výběr
jednoduché ovládání

Hodnocení:
(78.4%)
Prohlédnout nejlepší nabídku

Elegantní hodinky Garmin Fenix 5S Optic jsou vhodné pro různé druhy sportů, outdoorové aktivity i na běžné každodenní nošení. Rozsáhlá nabídka senzorů včetně GPS a optického snímače srdeční frekvence zaznamená každý sportovní výkon. Hodinky jsou vodotěsné (10 ATM), takže je můžete používat i při plavání. Všechny důležité informace jsou zobrazeny na čitelném displeji nebo v aplikaci. Výdrž hodinek je cca týden.

Zmenšená verze výborně vybavených sportovních hodinek Garmin Fenix ​​5. Tento model je vybaven o něco menším displejem, podobnými funkcemi a z hlediska designu lépe pasuje na menší ruku.

Sportovní hodinky Garmin Fenix 5S Optic jsou dostupné na ✅  webu Heureka.cz.

I na ženskou ruku

Tělo hodinek má průměr 42 mm a je vyrobeno z kombinace plastu a nerezavějící oceli. Hodinky nepůsobí až tak odolně jako jiné modely od Garminu, sázejí spíše na eleganci.

Garmin Fenix ​​5S Optic recenze

Tu podporuje i nacvakávací systém řemínků, které tak můžete jednoduše střídat podle toho, zda se s hodinkami chystáte do přírody, anebo do společnosti.

Hodinky jsou k dispozici v několika barevných variantách a váží cca 67 g, takže na ruce nám nepřekážely.

Za safírové sklíčko si připlatíte

Displej hodinek je vybaven chemicky tvrzeným ochranným sklíčkem. K dispozici je také verze Sapphire s odolným safírovým sklem, za ni si pár stovek korun připlatíte. Nepotěšilo nás, že na displeji zůstává dost otisků prstů.

Displej samotný má průměr 1,1", což odpovídá cca 3 cm. Je barevný a jeho rozlišení je pouze 218 × 218 bodů, takže perfektně uhlazenou grafiku a písmo nečekejte, na dané účely je však podle nás dostačující. Díky transreflexní technologii má vynikající čitelnost i na přímém slunci, protože na podsvícení využívá odraz světla.

Jelikož displej není dotykový, k ovládání hodinek jsme museli použít mechanická tlačítka – 3 z nich najdete nalevo a 2 napravo. Tlačítka měli dobrou odezvu a prakticky jim nemáme co vyčítat.

Sportovní hodinky Garmin Fenix ​​5S Optic se ovládají pomocí tlačítek

Menu je celé v češtině a má vynikající přizpůsobitelnost. Nastavit si můžete téměř cokoliv, na co si vzpomenete. Co se týče domovské obrazovky, resp. ciferníku, můžete si stáhnout množství variant a přizpůsobit si je podle vašeho vkusu.

Měřte výkony při téměř každém sportu

Při hodinkách Garmin jsme si už zvykli na pestrý výběr sledovaných sportovních aktivit. Tak to je i v tomto případě a kromě tří typů běhů a cyklistiky nechybí např. lezení, turistika, množství interiérových aktivit (např. veslovací trenažér) či dokonce triatlon. Samozřejmostí je i plavání, hodinky jsou pro tento účel vodotěsné až do 100 m, resp. 10 ATM.

O měření tepu se stará optický senzor na spodní straně, který se nám nezdál být příliš přesný. Měření ovlivňovalo zejména množství potu, pokud se tedy nadměrně potíte, neobejdete se bez hrudního senzoru tepu, který k hodinkám můžete připojit bezdrátově pomocí technologie ANT+.

Přesné GPS bez mapových podkladů

Kromě krokoměru disponují hodinky Garmin Fenix ​​5S Optic i vestavěným přijímačem navigačních systémů GPS a GLONASS. Na mapové podklady hodinky nemají dost paměti, takže vaše trasa se zakreslí pouze do map v smartphonu. Určování polohy je přesné a nemáme k němu výhrady.

Garmin Fenix ​​5S Optic funkce

Horší je to s výškoměrem, který funguje na základě údajů z barometru, má tedy dost velkou odchylku, a proto bude lepší, pokud se spolehnete na výškový údaj z GPS. Barometr můžete využít k předpověď blížící se bouře.

Samozřejmostí je i krokoměr, měření prodělaných pater, převýšení, spálených kalorií či množství dalších detailních metrik vašich sportovních výkonů. Garmin v této oblasti dominuje i detailně zpracovanou aplikací, ve které si metriky můžete zobrazit.

Po registraci Garmin Connect účtu můžete k zobrazení údajů využít i internetové rozhraní. V něm své výkony lze porovnávat s ostatními sportovci a navzájem si dávat různé výzvy, plánovat tréninky, trasy a mnoho jiného.

Rozšiřte funkce dalšími aplikacemi

Hodinky Garmin Fenix ​​5S jsou již tradičně vybaveny operačním systémem Connect IQ, do kterého můžete doinstalovat další aplikace. Výběr není velký, přičemž k dispozici máte 54 MB interní paměti (výrobce uvádí 64 MB, ale část zabere právě operační systém).

Propojení se smartphonem zajišťuje již zmíněná detailně zpracovaná aplikace Garmin Connect pomocí bezdrátového rozhraní Bluetooth. Data můžete synchronizovat také s počítačem, a to pomocí dodaného USB kabelu, který se připojuje ke konektoru na zadní straně hodinek a který slouží i na nabíjení.

Optický senzor sportovních hodinek Garmin Fenix ​​5S Optic

Oznámeními ze smartphonu nás hodinky příliš neobtěžovali, protože podporují pouze několik populárních aplikací. Kromě toho můžete přijímat SMS zprávy či jiné textové zprávy, odmítnout příchozí volání, ztlumit vyzvánění či např. ovládat hudební přehrávač.

Na oznámení či různé události vás hodinky upozorní nejen vibracemi, ale i pípáním.

Trochu je nám líto, že vzhledem k poměrně vysoké ceně ani model Fenix ​​5S Optic nepodporuje bezkontaktní platby Garmin Pay, které můžete používat s více českými bankami. Pokud chcete hodinkami platit, musíte sáhnout po dražším modelu 5S plus.

Týden na jedno nabití

Garmin udává pro hodinky Fenix ​​5S Optic výdrž 12 dní na jediné nabití. My jsme se dostali na týden, takže uvedený údaj nepovažujeme za nereálný, samozřejmě, závisí to na způsobu používání.

Sportovní hodinky Garmin Fenix ​​5S Optic

Se zapnutým GPS vydrží hodinky 14 h, ale k dispozici máte i speciální režim UltraTrac pro prodloužení výdrže, při kterém se prodlouží interval měření hodnot. Tím hodinky ušetří energii a zvýší výdrž až na 35 h se zapnutou funkcí GPS.

K nabíjení hodinek slouží již zmíněný USB kabel, přičemž plné nabití nám trvalo do 2,5 h.

Zkušenosti a recenze

Vysoká cena modelu Fenix ​​5S je daní za značku a výbavu a, řekněme si upřímně, i za design. Jde o skutečně univerzální hodinky, které se nezaleknou ani aktivnějšího používání. Škoda jen chybějící podpory bezkontaktních plateb, které bychom zde, vzhledem k ceně, čekali.

Uživatelům se zamlouvá výdrž baterie, přehledný a dobře čitelný displej, intuitivní ovládání či možnost zvolit si z různých sportů. Optický snímač se jim nezdá spolehlivý, měření jsou tedy spíše orientační.

Recenze a zkušenosti se sportovními hodinkami Garmin Fenix ​​5S Optic

Pozitíva

GPS navigace
dobře čitelný displej
mnoho sportovních aktivit na výběr
jednoduché ovládání

Negatíva

drahé příslušenství


Autor recenze: Mgr. Lucia Kunkelová
Datum publikace: 19.06.2020
Nejlepší sporttestery (chytré hodinky) 2023 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší sporttestery (chytré hodinky) 2023 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Pomůžeme vám vybrat ideální produkt, který vás nezklame. Prohlédněte si výsledek našeho srovnávacího testu sporttesterů, který má podobu žebříčku těch nejlepších sporttesterů na trhu v letošním roce. Sestavili jsme výsledky domácích i zahraničních testů od nezávislých agentur, vaše i naše recenze a hodnotenia. Přečetli jsme si stovky diskusí a názorů na fórech. Veškeré informace jsme... Přečíst článek

Jak vybrat nejlepší GPS hodinky

Jak vybrat nejlepší GPS hodinky

Každý aktivní sportovec dobře ví, jak důležité je mít své výkony pod kontrolou a řádně změřeny.   Pokud jste vášnivým cyklistou nebo běžcem, GPS hodinky vám pomohou spolehlivě změřit vaši rychlost, ujetou vzdálenost, tempo, pulz a poskytnou další užitečné informace.   Stručně řečeno... Přečíst článek


Přidat komentář