Jak změřit a vybrat velikost hodinek – délka řemínku, velikost pouzdra

Při koupi smart hodinek je třeba si uvědomit, že neexistuje žádná univerzální velikost, která sedne každému. Nebavíme se přitom jen o velikosti řemínku, ale o celkových proporcích hodinek. Velikost ciferníku sice může být na první pohled věcí vkusu, ale je důležité podívat se na to, jak sedí na vašem zápěstí a zda působí v rovnováze.

Jak vybrat velikost smart hodinek

Zjistit správnou velikost smart hodinek může být obtížné, zvláště pokud nakupujete online. Přinášíme vám proto několik tipů, na co se při výběru velikosti zaměřit.

Nejlepší smart hodinky

Názov Hodnotenie Detail
Garmin fenix 7 PRO   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Samsung Galaxy Watch 6   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Xiaomi Redmi Watch 4   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Apple Watch Ultra 2   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Apple Watch SE   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Proč na velikosti smart hodinek záleží

Velikost smart hodinek není jen o délce řemínku, který se často dá přizpůsobit nebo vyměnit za menší či větší, dle vašich potřeb. Velikost smart hodinek zahrnuje úhlopříčku displeje, velikost pouzdra a vnějších tlačítek i šířku řemínku. Mnozí uživatelé smart hodinek rádi sahají po velkých cifernících, na kterých lze zobrazit více údajů, jsou přehlednější a lépe čitelné a v případě pánů jde často i o touhu po hodinkách, které budou na zápěstí působit mohutně. Podstatnějším faktorem je především to, jak hodinky na vaší ruce sedí a vypadají.

Hodinky by měly působit v rovnováze se zápěstím, přičemž rušivě působí disproporčně malé hodinky nebo příliš velké, které přečnívají „za hranu“ vašeho zápěstí. Příliš velké hodinky se mohou nosit nepohodlně, zejména pro útlé zápěstí budou přitěžké. Malé hodinky s úzkým ramínkem budou zase na proporčně větším zápěstí působit, že jsou vám malé, těsné a zápěstí bude působit opticky větší. Nesprávně zvolené hodinky navíc nemusí dobře držet na místě a lehce sklouznou na opačnou stranu.

Změřte si zápěstí

Prvním krokem by mělo být změření obvodu zápěstí. Mnozí prodejci smart hodinek nabízejí různé tabulky nebo návody na výběr velikosti právě na základě tohoto měření. Budete na něj potřebovat krejčovský metr, který si obtočíte kolem zápěstí, přičemž nejlepší je měřit ve výšce zápěstní kosti. Při měření se ujistěte, že metr příliš nestahujete, ani jej nedržíte příliš volně. Naměřenou hodnotu si zaznamenejte.

Velikost smart hodinek – délka řemínku

Pokud nemáte krejčovský metr, obvod zápěstí si můžete změřit i za pomoci pásku papíru nebo šňůrky. Pásek si také obtočte kolem zápěstí a tužkou zaznačte bod, pokud sahá jeho začátek. Pásek odmotejte a přiložte k pravítku, kde odečtete jeho délku. Zápěstí do 15 cm se považují za velmi štíhlé, 15 – 17 cm za štíhlé, 17 – 18 za střední velikosti a nad 18 cm za širší.

Velikost hodinek na základě obvodu zápěstí

Velikost ciferníku je pro mnohé věcí vkusu, ale držet byste se měli také velikosti svého zápěstí. Každý výrobce může uvést návod, ve kterém představí velikosti ciferníku s pouzdrem daného modelu hodinek a přidělené hodnoty obvodu zápěstí, pro které hodinky sedí nejlépe. Obecně se často uvádí následující tabulka hodnot:

Velikost hodinek

Velikost pouzdra v mm

Obvod zápěstí v cm

S

<35

13 – 15

M

35 – 40

15 – 17

L

40 – 46

17 – 19

XL

>46

18 – 22

Hodinky o velikosti 38 a více cm jsou určeny pánům. Při volbě menší velikosti mohou hodinky působit nelichotivě. Velikosti S a M bývají určeny dámám nebo mladším uživatelům s útlejším zápěstím, na kterých by větší modely neseděly dobře a odstávaly.

Velikost hodinek na základě obvodu zápěstí

Čeho si ještě při výběru velikosti všímat?

To, jak hodinky na zápěstí působí a jak se vám budou nosit, ovlivňuje mnoho dalších faktorů, přičemž ne všechny bývají změřeny a uvedeny v popisu produktu. Stojí však za to si jich všímat a zhodnotit, jak daná vlastnost působí vzhledem k velikosti vašeho zápěstí.

  • Tlačítka a další prvky – Při měření velikosti pouzdra se nezapočítávají tlačítka, která se mohou vyskytovat po obvodu. Pokud je jich více, mohou opticky přidávat na velikosti hodinek. Všímejte si i jejich tvaru, měly by být hladké, neodstávající, aby se vám nezachytávaly v oblečení. Čím více tlačítek a jiných prvků budou hodinky obsahovat, tím větší, mohutnější a méně přehledně budou působit.
  • Tvar ciferníku – Smart hodinky se vyrábějí s kulatým nebo čtvercovým displejem. Pokud máte menší zápěstí a hledáte větší displej, pro potřebu zobrazení více elementů, sáhněte po čtvercovém tvaru, kam se toho vejde víc. Čtvercové hodinky však zabírají větší plochu zápěstí, a tak budou působit větší.
  • Tloušťka pouzdra – Měla by být proporční vzhledem k jeho obvodu. Malé hodinky s tlustým pouzdrem budou vyčnívat a odstávat, avšak pánským hodinkám se hodí i tlustší, 7 – 9 mm pouzdra.
  • Šířka řemínků – U standardních hodinek bývá šířka řemínku od 18 do 26 mm. U smart hodinek s větším ciferníkem může být klidně větší, pokud máte vyšší objem zápěstí. U menších hodinek by však širší řemínek působil spíše jako mohutný náramek. Šířka řemínku souvisí i se stylem – ty elegantněji působící smart hodinky budou mít řemínek užší.
  • Délka řemínků – Tento parametr zvykne korespondovat s velikostí pouzdra, takže pokud sáhnete po menších hodinkách, bude tomu přizpůsoben i řemínek. Pokud však máte větší nebo menší zápěstí, vždy si raději délku řemínku zkontrolujte, aby se nestalo, že vám bude sotva dostačovat nebo bude přečnívat a zavazovat.
  • Materiál – Na první pohled s rozměry nesouvisí, avšak správně zvolený materiál může pomoci hodinkám, aby působily opticky větší nebo menší. Smart hodinky se vyrábějí především z různých kovů a plastu, výjimečně lze vyměnit řemínky za kožené.

Smart hodinky – recenze

Díky smart hodinkám můžete sledovat nejen čas, ale také své sportovní aktivity, spánek či dokonce s nimi telefonovat. Na trhu je řada modelů, proto výběr nemusí být jednoduchý, abychom vám ho trochu usnadnili, podívali jsme se na několik oblíbených modelů inteligentních hodinek.

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 05.12.2022

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář