Jak na čištění zubů elektrickým a klasickým kartáčkem – jak dlouho a jak si správně čistit zuby

Čištění zubů je základní prevencí vzniku zubního kazu, zubního kamene a onemocnění dásní. Sice se této činnosti učíme již od raného věku a je pro nás samozřejmá, ne každý si umí zuby očistit správně. Právě vhodně zvolená technika je nutná pro zachování zdravého a krásného úsměvu.

Jak si správně čistit zuby

Míváte často problém se zubním kazem nebo si nejste jisti, zda při čištění postupujete správně? Přinášíme vám jednoduchý návod, podle něhož si můžete osvojit správné návyky čištění zubů.

Jak si čistit zuby klasickým zubním kartáčkem

Správné čištění zubů je dobré podchytit už u dětí, které tento zvyk nabudou na celý život. Vhodně zvolená technika i to, jaký zubní kartáček používáte nebo zda si po umytí zubů ústa vyplachujete, má vliv na zdraví ústní dutiny.

 1. K čištění zubů použijte kartáček s měkkými štětinami, který namočte trochou vody. Měkký kartáček nepoškozuje zubní sklovinu a při správné technice čištění dokáže efektivně zbavit zuby povlaku, aniž by podráždil dásně.
 2. Použijte také malé množství zubní pasty ve velikosti hrášku. Velké množství pasty není potřeba, protože ji zbytečně rychle vyplivnete a zároveň se může stát, že spolknete spoustu fluoridu.
 3. Zubní kartáček přiložte ve 45° úhlu k zubům a dásním (zubní kartáček má zasahovat i dásně) a začněte s ním čistit zuby v krouživém pohybu. Na zubní kartáček nevytvářejte přílišný tlak, ale manipulujte s ním jemně.
 4. Postupujte systematicky, nejprve horní zuby z vnější strany, poté z vnitřní strany, následně dolní zuby z vnější strany a poté z vnitřní strany. Při čištění vnitřní strany zubů otočte zubní kartáček vertikálně pro lepší přístup. Nakonec vyčistěte plochy stoliček na každé straně a zadní plochy zadních zubů, na které se často zapomíná.
 5. Pokud máte pocit, že máte hotovo, projděte si jazykem po zubech, jestli někde necítíte plak. Na takové místo se se zubním kartáčkem vraťte a věnujte mu více pozornosti.
 6. Nakonec si můžete vyčistit i jazyk, buď k tomu určenou škrabkou na jazyk, nebo použijte jemné štětiny. Odstraníte tak povlak a bakterie i z jazyka, což je důležité jako prevence zápachu z úst.
 7. Po dokončení ústa nevyplachujte, ale zubní pastu pouze vyplivněte. Takovým způsobem vám na zubech zůstane fluorid ze zubní pasty, který je posiluje.

Klasické vs elektrické zubní kartáčky: Je elektrický zubní kartáček lepší než klasický?

Klasické vs elektrické zubní kartáčky: Je elektrický zubní kartáček lepší než klasický?

Základem zdravého chrupu je pravidelná a důkladná zubní hygiena. Na trhu je proto množství druhů zubních kartáčků a dalších pomůcek, které slibují nejlepší výsledky. Roky se však vede debata nejen o tom, jakým způsobem si zuby mýt, ale zejména pomocí jaké zubního kartáčku. Zatímco... Přečíst článek

Jak si čistit zuby rotačním elektrickým kartáčkem

Čištění elektrickým zubním kartáčkem se v mnohém liší. Krouživý pohyb nemusíte dělat ručně, ale hlavice kartáčku rotuje samostatně. To znamená, že zubní kartáček nemusíte na zuby příliš přitlačovat, aby nedošlo k poškození. Zároveň je třeba vždy se ujistit, že je váš zubní kartáček nabitý a připravený k použití.

 1. Elektrický zubní kartáček si mírně namočte malým množstvím vody a použijte zubní pastu ve velikosti hrášku. Zubní pastu ještě před zapnutím kartáčku jemně rozetřete na zuby, aby vám pasta všude neodskakovala.
 2. Zubní kartáček přiložte ve 45° úhlu, podobně jako ruční zubní kartáček. Nevytvářejte však krouživý pohyb, ale zubní kartáček přesouvejte od zubu k zubu tak, abyste pokryli i místo mezi zuby a oblouk dásně.
 3. Postupujte pomalým tempem a jemným tlakem. Systematické čištění je důležité, pokryjte vnitřní i vnější stranu horních i dolních zubů. Nakonec plochy stoliček a prostor za zadními zuby.
 4. Zuby si zkontrolujte jazykem a pokud najdete na některých místech drsný plak, dané místo znovu vyčistěte.
 5. Jazyk si nečistěte rotačním kartáčkem, ale použijte k tomu buď škrabku na jazyk, nebo měkké štětinky ručního zubního kartáčku.
 6. Nakonec zubní pastu vyplivněte a ústa si nevyplachujte.

Čištění zubů rotačním elektrickým kartáčkem

Jak si čistit zuby sonickým kartáčkem

Sonický zubní kartáček nevytváří krouživý pohyb jako rotační elektrické kartáčky, ale kmitavý pohyb, který je šetrnější k dásním. Díky jemnému kmitavému pohybu je proto takový kartáček vhodnější pro lidi s citlivými zuby a zanícenými dásněmi.

 1. Štětiny sonického kartáčku si navlhčete a aplikujte zubní pastu ve velikosti hrášku.
 2. Zubní kartáček přiložte k zubům ve 45° úhlu směrem k dásním.
 3. Na zubní kartáček aplikujte mírný tlak a posouvejte jej pomalým pohybem tam a zpět.
 4. Tímto způsobem procházejte postupně všechny zuby z vnitřní a z vnější strany, plochy stoliček a za zadními zuby.
 5. Pokud je to nutné, vraťte se na místa, kde stále cítíte plak.
 6. K vyčištění jazyka použijte škrabku nebo ruční kartáček s měkkými štětinami.
 7. Zubní pastu vyplivněte , ale ústa nevyplachujte.

Nejlepší sonické zubní kartáčky 2023 – recenze, test, srovnání

Nejlepší sonické zubní kartáčky 2023 – recenze, test, srovnání

Odborníci dlouhá léta vedly spory o tom, zda výhody elektrických zubních kartáčků nejsou vykoupeny nešetrným zacházením se zuby. Vše se postupně mění s příchodem tzv. sonických zubních kartáčků. V článku jsme se podívali, jaké jsou jejich výhody i nevýhody, jak si sonický zubní kartáček vybrat a představíme vám i nejoblíbenější modely v této kategorii. Nejlepší sonické zubní... Přečíst článek

Nezapomínejte na mezizubní prostory

Kromě čištění zubů kartáčkem je velmi důležité vyčistit i mezizubní prostory, které jsou často opomíjeny a právě v nich se usazují zbytky jídla a množí bakterie, které vedou k tvorbě zubního kazu a zánětu dásní. K čištění mezizubních prostor se používají zubní nitě, mezizubní kartáčky a dřevěná párátka. Nejlepší je kombinovat všechny tyto nástroje, ale vždy je lepší použít jen jeden než nevyčistit si mezizubní prostory vůbec.

Zubní nití dostanete ze zubů zaseknuté zbytky jídel. Naučit se pracovat se zubní nití může být zpočátku náročné a právě proto je dobré navštívit zubní hygienu, kde vás techniku ​​naučí. O něco snadněji se používá zubní nit na dentálním párátku, kde je nit již napnutá a snadněji se jí dostanete mezi zuby. Dentální párátka bývají dřevěná a plastová – dřevěná dostat zvlášť, plastová jsou na druhém konci dentální nitě na párátku. Používají se k odstranění zbytek jídel, která se tlačí do dásní a jejich použití je zcela intuitivní.

Čištění mezizubních prostor zubní nití

Nakonec jsou i kartáčky do mezizubních prostor, které naleznete v různých velikostech. Je třeba vyzkoušet si více velikostí, podle toho, jak velké máte mezery mezi zuby. Je naprosto běžné používat 2 i 3 velikosti, podle toho, kde máte jaké mezery. Kartáček by měl být jen tak velký, aby se do mezery vešel. Použitím kartáčku do mezizubních prostor odstraňujete zubní povlak mezi zuby, proto právě tento nástroj určitě nevynechávejte. Pokud vám nevyhovuje žádná ze zmíněných alternativ, použijte můžete i ústní sprchu, kterou si za pomoci tlaku vody mezizubní prostory vyčistíte.

Často kladené otázky o mytí zubů

 • Jak často si mýt zuby? Zlatým standardem je mýt si zuby 2x denně. Pokud náhodou zapomenete, určitě je lepší umýt si je alespoň jednou než vůbec. Na druhé straně to s mytím zubů není třeba ani přehánět, aby nedošlo k jejich mechanickému poškození. Proto si nemyjte zuby více než 3x denně.
 • Jak dlouho si mýt zuby? I v tomto případě existuje doporučená doba, a to 2 minuty. Pro děti lze zakoupit přesýpací hodiny, které je při mytí usměrní. 2 minuty představují průměrnou dobu, za kterou si člověk stihne očistit povlak ze všech zubů, ale pokud potřebujete více času, je to v pořádku. Většinou důkladné mytí zubů netrvá více než 3 – 4 minuty a přehnaně dlouhé mytí může vést jen k poškození skloviny. Při kratším mytí nestihnete důkladně odstranit povlak ze všech zubů. Proto pokud potřebujete, klidně si přesýpací hodiny pořiďte i pro vlastní potřebu nebo si spusťte časomíru v mobilu.
 • Kdy je vhodné mýt si zuby? Nejlepší časy na mytí zubů jsou ráno a večer. Ráno si umyjte zuby hned po probuzení, čímž si vyčistíte bakterie, které se během spánku v ústech nahromadili. Večer si umyjte zuby před spaním, když už nebudete nic konzumovat a nepít žádné slazené nápoje. Chcete-li si umýt zuby v průběhu dne, učiňte tak alespoň půl hodiny po jídle, kdy je čištění zubů nejšetrnější pro vaši sklovinu. Nikdy si nečistěte zuby hned po jídle nebo nápoji, zvláště pokud jde o kyselé pokrmy a džusy.
 • Jak často si vyměňovat zubní kartáček za nový? Záleží na tom, jak moc je váš zubní kartáček opotřebovaný. Doporučuje se sáhnout po novém zubním kartáčku každé 3 až 4 měsíce, v případě většího opotřebení i dříve. Platí to i pro hlavice elektrických zubních kartáčků. Nezapomínejte, že zubní kartáčky jsou z plastu a po opotřebení je nevyhazujte do smíšeného odpadu, ale recyklujte.
 • Jak pečovat o zubní kartáček? Po každém použití zubní kartáček dobře opláchněte a smyjte všechny zbytky zubní pasty. Kartáček oklepejte, aby v něm zůstalo co nejméně vody, a uskladněte jej ve vertikální poloze. ve skleničce. Štětinky musí dýchat, aby proschly a v kartáčku se netvořily bakterie, proto nepoužívejte ochranné plastové kryty (ty jsou určeny pouze k cestování). Jednou za čas můžete zubní kartáček namočit do ústní vody pro dezinfekci, například po nemoci.
 • Je třeba používat ústní vodu? Ústní voda není nezbytná pro zdravý chrup a ústní dutinu. Nepředstavuje náhradu pro čištění zubů a pro mnoho lidí ani není nutná. Po ústní vodě můžete sáhnout, pokud trpíte zánětem dásní a častým výskytem zubního kazu, protože pomáhá zbavit se bakterií v dutině ústní.
Hodnocení článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 11.05.2022

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář