Klasické vs elektrické zubní kartáčky: Je elektrický zubní kartáček lepší než klasický?

Základem zdravého chrupu je pravidelná a důkladná zubní hygiena. Na trhu je proto množství druhů zubních kartáčků a dalších pomůcek, které slibují nejlepší výsledky. Roky se však vede debata nejen o tom, jakým způsobem si zuby mýt, ale zejména pomocí jaké zubního kartáčku.

Elektrický vs klasický zubní kartáček

Zatímco dlouhou dobu jsme si vystačili s klasickými, manuálními kartáčky, dnes se stále více do popředí dostávají elektrické. Slibují lepší výkon a důkladnější čištění, ale je to opravdu tak?

Nejlepší sonické zubní kartáčky

Názov Hodnotenie Detail
Philips Sonicare EasyClean HX6511/50   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Philips Sonicare DiamondClean Smart Silver   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
TrueLife SonicBrush UV   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
ETA 070790000   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Sencor SOC 3311BK   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší rotační zubní kartáčky

Nejlepší klasické zubní kartáčky

Jaké vlastnosti by měl mít zubní kartáček?

Bez ohledu na to, zda sáhnete po klasickém nebo elektrickém zubním kartáčku, tato pomůcka má splňovat určitá kritéria, která v dnešní záplavě produktů lze velmi snadno přehlédnout. Nesprávné vybraný zubní kartáček může vést k nedostatečnému čištění, tvorbě zubního plaku, kamene i kazu. Nevhodný zubní kartáček může dokonce manuálně poškodit zubní sklovinu, proto je jeho výběr důležitý a neměl by se omezit jen na samotný design či cenu kartáčku.

Důležitým parametrem zubního kartáčku je velikost hlavice. Tak, jako dětské zubní kartáčky mají menší hlavice, i dospělý člověk s menší ústní dutinou potřebuje menší hlavici, aby se zubním kartáčkem dokázal pohodlně dostat na všechna místa, i vzadu za židle. Dobrou volbou jsou zubní kartáčky s malou kulatou hlavicí, protože ní je možné dostat se i na hůře dostupná místa. Méně vhodné jsou příliš velké a dlouhé kartáčky, které se mohou zdát jako dobrý nápad pro rychlé očištění předních zubů, ale při další manipulaci s nimi budete mít problém. S tímto souvisí i délka samotného kartáčku – různé skládací cestovní modely nemusí poskytovat dostatečnou délku na pohodlnou manipulaci.

Čištění zubů klasickým zubním kartáčkem

Při koupi zubního kartáčku vždy pečlivě vybírejte měkkost štětin. Nezáleží až tak na tom, z jakého materiálu jsou štětiny vyrobené – většina kartáčků obsahuje umělá nylonové vlákna a dražší kartáčky zas různé přírodní štětiny. Co je ale důležitější, je jejich měkkost. Siahajte po těch měkčích, od extra měkkých až po středně měkké vlákna. Tvrdým kartáčkům se vyhýbejte, hlavně tvrdým štětinám v elektrických hlavicích – ty by mohly manuálně poškodit vaši zubní sklovinu. Tvrdost si rozhodně zkontrolujte zejména u levnějších kartáčků, které nejednou nabízejí nepřirozeně tvrdé vlákna, které byste nepoužili ani na čištění koberce.

Kromě měkkosti je rozhodující i velikost štětin. Množství kartáčků nabízí designy s různě dlouhými štětinami, kterými tak prý dosáhnete i na těžko dostupná místa. Pravdou je, že nerovnoměrnými štětinami, popřípadě různými doplňkovými gumovými štětinami dosáhnete spíše nerovnoměrné umytí zubů a množství vynechaných míst. Štětiny zubního kartáčku by měli mít rovný povrch stejné délky s měkkým zakončením, aby sklovinu neškrábaly.

Klasický zubní kartáček – výhody a nevýhody

Klasický manuální zubní kartáček je to, co všichni velmi dobře známe a jsme na jeho používání zvyklí, víme s ním zacházet a máme více kontroly, co se týče tlaku při čištění zubů. Je praktický, snadno si jej se sebou přibalíte na výlet či dovolenou, a zároveň je oproti elektrickému skutečně levný, takže pokud si ho i zapomenete přibalit, můžete si jednoduše zakoupit nový. Zubní kartáček je třeba obměňovat každé 3 měsíce, což při cenách manuálních kartáčků není problém.

Výhody klasického zubního kartáčku

Klasický zubní kartáček je navíc všude dostupný – kromě drogerií a lékáren ho lze dostat i v supermarketech, větších potravinách, ale mnohdy i na letištích nebo pumpách. Manuální zubní kartáček existuje v širokém spektru variací, proto může být někdy skutečně obtížné vybrat si ten správný, zejména pokud si nejste jisti, jaké vlastnosti by měl mít. Negativem takového kartáčku může být, že pokud neznáte správnou techniku ​​čištění, můžete mnoho míst vynechat, méně důkladně vyčistit zuby nebo zubní sklovinu příliš namáhat.

V čem je elektrický zubní kartáček lepší?

Zastánci elektrických zubních kartáčků tvrdí, že dokáží mnohem účinněji odstranit povlak ze zubů a zabránit tak vzniku zubního kamene a kazu. Dražší modely mají zároveň i různé další módy, například pro citlivé zuby, na čištění jazyka nebo bělení zubů. Často zmiňovanou nevýhodou elektrických zubních kartáčků je jejich možné manuální poškozování zubní skloviny, jestliže na zuby působíte příliš silným tlakem nebo čistíte příliš dlouho. Kvalitnější modely ale mají zabudovaný systém kontroly tlaku, který vás upozorní na příliš vysoký tlak, a zároveň mají vestavěný časovač, který vás navede, jak dlouho byste zuby měly čistit.

Elektrické zubní kartáčky se doporučují lidem s onemocněním pohybového aparátu, lidem s revmatickými bolestmi, artritidou, karpálním tunelem nebo dalšími onemocněními či úrazy, které jim neumožňují důkladně čištění zubů. Používáním elektrického zubního kartáčku dosáhnou výsledek i při mnohem menší námaze. Ze stejného důvodu mohou být skvělou pomůckou pro děti a lidi se zubním strojkem, protože i při menší námaze a důkladnosti dosáhnou požadované výsledky.

Sonický zubní kartáček

Zjevnou nevýhodou těchto zubních kartáčků je jejich cena, která je mnohonásobně vyšší oproti manuálním kartáčkům. I když elektrický zubní kartáček zakoupíte již od 500 - 750 Kč, kvalitnější modely se pohybují od 2 500 Kč výše. Do celkových nákladů je třeba připočítat i náhradní hlavice, které je třeba měnit jednou za 3 měsíce, případně baterie, pokud není možné zubní kartáček nabíjet. Z ekologického hlediska ale produkují tyto kartáčky méně odpadu, neboť je třeba měnit pouze hlavici, ne celý kartáček.

Nejlepší Elektrické zubní kartáčky 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší Elektrické zubní kartáčky 2020 – recenze, test, srovnání

Víte, jak si vybrat elektrický zubní kartáček? V textu se dozvíte, jaké máte možnosti a podle čeho přesně si vybírat. V tabulkách najdete výsledky testu elektrických zubních kartáčků. Sesbírali jsme výsledky domácích a zahraničních odborných porovnání, testů, hodnocení a recenzí a vytvořili jsme pro vás tabulku těch nejlepších zubních kartáčků. Pokud máte dotaz, návrh nebo... Přečíst článek

Jaký je rozdíl mezi rotačním a sonickým zubním kartáčkem?

Ve světě elektrických zubních kartáčků existují 2 základní typy – rotační a sonické zubní kartáčky. Rozdíl je nejen v jejich tvaru, ale i způsobu čištění. Rotační zubní kartáčky mají kulatou hlavici, která při vysoké rychlosti rotuje a tímto kruhovým pohybem odstraňuje plak a zbytky jídla z každého zubu individuálně. Při čištění je tedy třeba zastavit se při každém zubu a ujistit se, že zubní kartáček prošel všemi okraji zubu. Vyžaduje tedy jiný pohyb, na jaký jste zvyklí při používání manuálního kartáčku. Rotační zubní kartáčky mají většinou funkce navíc, např. časovač, který vás po půl minutě upozorní, abyste přesunuli na další čtvrtinu zubů. Dražší modely se dají i spárovat se smartphonem, čímž vám v aplikaci umožní sledovat, jaké důkladné je vaše čištění.

Rotační zubní kartáček

Sonické zubní kartáčky jsou charakteristické oválným tvarem, čímž připomínají manuální kartáčky. Čistí však odlišně, jako rotační. Vyznačují se kmitáním štětin nahoru a dolů při vysoké rychlosti, přičemž nečistí zuby individuálně, ale hlavice najednou zasáhne více než jen jeden zub. Čištění tak více připomíná používání manuálního zubního kartáčku. Sonické zubní kartáčky mají větší rychlost než rotační, no počet vibrací za minutu si lze nastavit, což může vyhovovat lidem s citlivými zuby nebo dásněmi. Podobně jako u rotačních kartáčků, i dražší modely sonických kartáčků lze spárovat se smartphonem a získat tak přehled o důkladnosti čištění zubů.

Klasický nebo elektrický zubní kartáček – který si vybrat?

Asi nebude překvapením, že výběr zubního kartáčku by měl záležet od vašich osobních preferencí, zdravotních potřeb i finančních možností. Ani po letech výzkumů a dohadování totiž zubaři a zubní hygienici nemají jednoznačnou odpověď na to, který kartáček je ten nejlepší. V čem se však mnozí shodují, je, že možná právě střídání obou může být tou správnou cestou. Při výhradním používání elektrického zubního kartáčku totiž může dojít k manuálnímu poškození skloviny, zuby mohou reagovat citlivě. Na druhé straně však podle výzkumů odstraňuje povlak o 10 % efektivněji než manuální zubní kartáček. Proto střídáním obou kartáčků můžete dosáhnout optimálního výsledku – důkladně vyčištěné zuby bez zubního kamene, a zároveň předejít citlivým zubům a poškození zubní skloviny.

Ať už se rozhodnete použít klasický nebo elektrický zubní kartáček, klíčová je správná technika mytí zubů, která se liší při čištění manuálním, rotačním i sonickým zubním kartáčkem. Důležitá je nejen důkladnost čištění, ale i pravidelnost a výměna zubního kartáčku či hlavice po 3 měsících.

Tip na závěr: Nezapomínejte ani na používání mezizubních kartáčků a zubní nitě, kterými předejdete nepříjemným mezizubním kazem i onemocněním dásní.

Hodnocení článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 15.08.2020

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář