Nejlepší outdoorové sportovní kamery? Recenze a testy rozhodují

Outdoorová kamera je velmi šikovnýnm zařízením, které umožňuje vytvářet unikátní záběry z různých oblastí, ale využití nachází především při sportu.Jde o kompaktní, nesmírně odolné zařízení předurčené k tomu, aby zhotovovaly záznamy z těžko dostupných míst, resp. takové záběry, které by s klasickými velkými kamerami byly nemožné.

Outdoorová kamera

Kdysi byly na trhu jen kamery GoPro, dnes už je nabídka mnohem rozmanitější, a tak si posvítíme na faktory, kterými se řídit při výběru.

Nejlepší outdoorové kamery

Názov Hodnotenie Detail
Lamax X10.1   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
DJI Osmo   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
GoPro Hero7 Black   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Yi 4K+ Action Camera   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Niceboy Vega 5 fun   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Velikost, rozměry a tvar

Při klasických kamerách je větší hmotnost obvykle výhodou, protože při natáčení je stabilní a tím pádem je stabilní i obraz. Při sportovních kamerách to však je opačně - zde potřebujeme conejlehčí. Obzvláště tehdy, když ji máme připnutou na sobě. Co se týče tvaru, tak by neměl překážet v pohybu kameramana. Obvykle takové kamery mají tvar malého kvádru.

Rozlišení a kvalita obrazu

pokračujemerozlišením, které nám outdoorová kamera nabízí. Pokud byste si přečetli různé internetové fóra s radami, tak byste přišli na to, že názory na důležitost kvality obrazu se liší.Nejčastěji lidé tvrdí, že rozlišení je klíčovým prvkem, najdou se však i tací, co zastávají názor, že obrazová kvalita není až tak podstatná.Jak to tedy je?

Sportovní outdoorová kamera

Kvalitu jistě zohledňujte, ale někdy mohou jít do popředí i jiné faktory. V případě, že chcete mít kameru připevněnou na helmě, tak bude pro vás důležitá zejména její hmotnost, aby vás velmi nezatěžovala. Valivý zimních sportů je zase dobré, pokud bude kamera dobře ovladatelná i pomocí zimních rukavic.

Základní rozlišení jsou následující:

  • HD (1 280 x 720 pixelů);
  • Full HD (1 920 x 1 080 pixelů);
  • Ultra HD (3 840 x 2 160 pixelů);
  • 4K (4 096 x 2 160 pixelů).

Při těch nejlevnějších typů najdeme také rozlíženie VGA, které je však absolutně nedostatečné a poskytuje víceméně pouze nekvalitní přehled o tom, co jste dělali. Obraz je rozmazaný, proto je minimální rozlišení HD podmínkou.

K rozlišení zároveň připojujeme dvě řady. Tou první je, že rozlišení fotografií se nemusí rovnat rozlišení videa. Tyto parametry si dobře zkontrolujte zejména u kamer, které mají rozlišení nad 2 pixely (ultra HD / 4K). Dále si dejte pozor na levné outdoorové kamery nabízející kvalitu 4K. Velmi snadno se stane, že takové kamery sice nahrávají v kvalitě 4K, ale při 15 snímcích za sekundu (fps) a tím pádem je obraz trhaný a nepoužitelný.

Počet snímků za vteřinu (fps)

Tento údaj vypovídá o plynulosti obrazu. Čím více snímků za sekundu, tím je obraz plynulejší. Miniman hodnota při zachování pěkného obraz je alespoň 25 fps. Najdete však i kamery s 60 fps, ale také 120, ba až 240 fps. Takové vysoké hodnoty jsou dobré hlavně tehdy, když si chcete v postprodukci videa detailně prohlédnout každý jeden vyprodukovaný záběr.

Odolnost vůči vodě, prachu či pádem

Jednou z klíčových vlastností outdoorových kamer je určitě jejichodolnost. Jak víme, tak se často používají při sportech nebo různých jiných adrenalinových aktivitách, a proto jsou často vystaveny různým externím vlivům – nárazy, prach, bláto, voda, sníh a jiné. Proto při výběru třeba hledět i na příslušenství, které prodejce nabízí  kryty, obaly nebo pouzdra.

Outdoorová kamera na přilbu

Pokud bychom měli vybrat, co je v tomto bodě nejdůležitější, tak bychom určitě volilivodotěsnost. Kamera musí být jednoznačně odolná vůči vodě a to se nebavíme jen o natáčení přímo pod vodou  kameru může poškodit i malý déšť nebo postříkání bláto při jízdě na kole v terénu.

Příslušenství

Kromě kamery samotné je důležité i přibalené příslušenství. Co všechno potřebujeme k plnohodnotnému a kvalitnímu natáčení? Kromě zmíněných krytů, které zvyšují odolnost zařízení, jsou to hlavně držáky, nástavce, přísavky a obecně doplňky, které usnadňují natáčení a umožňují umístit kameru na různá místa - přilba, volant kola apod.

Na trhu pak najdete značky, které prodávají kamery za vyšší ceny, ale v balení najdete množství doplňkového zboží. Nebo si můžete vybrat levnější kamery, ke kterým si však většinou nutné příslušenství dokoupit. Na příslušenství se zaměřujte hlavně podle toho, jakému sportu se věnujete. Na základě toho si pak víme určit, kam budeme kameru připojovat.

Jak je to se zvukem?

V první řadě si musíme ujasnit, že sportovní kamery byly vyvinuty zejména proto, aby je uživatelé mohli zachytit momenty, které by běžné kamery nezachytily. Proto by měly být hlavní odolné a točit kvalitní snímky. Co se týče zvuku, tak ten je prakticky u všech typů poměrněproblematický.

Malá outdoorová kamera

Outdoorové kamery nenabízejí dvakrát kvalitní zvuk a pokud mají například vodotěsný kryt, tak se zvukem vůbec nepočítejte. Některé modely sice nabízejí redukci šumu nebo filtry proti větru, ale když se nad tím zamyslíme, tak zvuk není až tak potřebný. Do natočených záběrů si v postprodukci můžete vložit kvalitní hudbu z internetu a sami si vytvoříte vaši perfektní kombinaci obrazové a zvukové složky.

Baterie a paměť

Obvykle s nimi můžete natáčet hodinu nebo dvě  závisí na kapacitě baterie a také na kvalitě natáčeného videa. Můžete si koupit kameru se zabudovaným akumulátorem, ale mnohem více doporučujeme ty typy, kde baterii můžete vybírat. V takovém případě si můžete koupit náhradní baterii a když se jedna vybije, tak ji jednoduše vyměníte za druhou nabitou a pokračujete v natáčení.

Co se týče paměti, tak drtivá většina kamer obsahuje SD slot na paměťové karty. Množství uložených dat je ovlivněn kvalitou videa, resp. snímky za sekundu. Proto, pokud chcete natáčet na té nejvyšší možné kvalitě, tak doporučujeme, abyste si kupovali paměťové karty s kapacitou alespoň 32 GB.

Recenze a hodnocení

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 15.11.2018

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář