AEG ProSteam L7FBE48SC Recenze pračky s parním čištěním

Od uvedení první plnoautomatické pračky na světě uběhlo již přes 60 let. Firma AEG, která je předním výrobcem elektrospotřebičů a která první automatickou pračku sestrojila, má však stále v tomto segmentu co nabídnout.

AEG ProSteam L7FBE48SC rychlé praní

Důkazem je i model AEG ProSteam L7FBE48SC, který přináší řadu inovativních funkcí za přijatelnou cenu. Podívali jsme se na tuto pračku zblízka a přinášíme vám její recenzi.

Design ve znamení kontrastů

AEG ProSteam L7FBE48SC je samostatně stojící a předem plněná pračka standardních rozměrů s hloubkou přes 57 cm. Nejde tedy o tzv. úzký model, naopak, díky svým rozměrům dokáže pračka vyprat najednou až 8 kg prádla.

Jako první vás na ní pravděpodobně upoutá netradiční design ovládacího panelu, který je tvořen černým lesklým plastem a výrazně kontrastuje s bílým zbytkem těla pračky (většina výrobců volí spíše decentnější design).

AEG ProSteam L7FBE48SC parní program

Poměrně nápadná je i rukojeť dvířek bubnu, která vystupuje do prostoru, což může být problém zejména při přenášení pračky nebo její umístění v místnostech, kde není místa nazbyt.

Materiálové provedení modelu ProSteam L7FBE48SC je kvalitní a odpovídá střední cenové třídě. Vnitřní prostor a závěsný systém bubnu je dobře tlumený, při odstřeďování je buben tichý, nehází a pračka jako celek téměř vůbec nevibruje.

Ovládání klade důraz na přehlednost

Pračka se obsluhuje jednoduše a intuitivně. Otočný volič programů i tlačítka jsou označeny slovy namísto nic neříkajících symbolů, s obsluhou se tedy seznámíte rychle i bez listování v manuálu.

Nepřehlédnutelný je informativní displej, který je tvořen červenými LED segmenty. Na rozdíl od běžných LCD displejů je dobře viditelný i ve tmě.

AEG ProSteam L7FBE48SC ovládací panel

Pračka nabízí 10 různých programů, z nichž je většina zbytečně zdlouhavých (2 h). Naštěstí máte k dispozici i zkrácený program "Úspora času". Bohužel, čas uvedený na displeji u některých programů neodpovídá přesně skutečnosti, může ale jít pouze o softwarovou chybu, kterou výrobce časem odstraní.

Prát můžete nejrůznější druhy materiálů, mimo jiné i vlnu, která je určena pro ruční praní. Pračka totiž disponuje certifikátem Woolmark blue, který zaručuje nejjemnější péči o vlnu.

Dezinfikujte a osvěžte prádlo párou

Jak už z anglického názvu modelu vyplývá, pračka AEG ProSteam L7FBE48SC disponuje funkcí napařování prádla, které může proběhnout na konec pracího cyklu v závislosti na zvoleném programu. Napařovat můžete také pomocí samostatného programu.

Působením páry se prádlo provzdušní, odstraní se z něj přebytečné pachy a zvláční se. Tím zajistíte, že po vyjmutí z pračky bude pokrčená mnohem méně než při praní bez napařování.

Napařování má také druhotný efekt – horká pára zabíjí choroboplodné zárodky a tím prádlo dokonale vydezinfikuje, aniž byste museli použít vyvařování při 90 °C.

AEG ProSteam L7FBE48SC napařovaní prádla

Ušetřete energii

Samozřejmostí při kvalitních pračkách by měla být i úspora energie. Pračka AEG ProSteam L7FBE48SC se se svou skromnou spotřebou elektřiny 137 kWh ročně řadí do nejúspornější energetické třídy A+++.

Vděčí za to několika funkcím – první je úsporný motor s invertorem, který má plynule regulovatelné otáčky a zajišťuje také tichý chod pračky. Výrobce mu věří až natolik, že na něj nabízí doživotní záruku (pro její případné uplatnění musíte pračku registrovat na webu výrobce).

Další funkcí přinášející úsporu je fuzzy logic. Jde o automatizovaný systém, který nastaví množství vody a délku pracího cyklu v závislosti na množství a zašpinění vloženého prádla.

Ušetřit energii můžete také díky funkci odloženého startu. Do pračky tak můžete vložit prádlo a načasovat spuštění pracího programu na noc. Pokud máte dvojtarifný elektroměr a využíváte tzv. noční proud, elektřina spotřebovaná na praní vás bude stát méně. Na jednom praní se samozřejmě taková úspora neprojeví, ale za celý rok se může vyšplhat na několik stovek korun.

Zabraňte vytopení

S moderní pračkou se nemusíte bát ani katastrofy v podobě vytopení vašeho či sousedova příbytku. Výrobce na to při pračce ProSteam L7FBE48SC myslel a vybavil ji systémem AquaControl.

AEG ProSteam L7FBE48SC přaní v páře

Ten disponuje senzorem vytečení vody, který v případě zaznamenání jejího výskytu automaticky uzavře přívodní ventil a zabrání tak vytopení či dalšímu poškození vnitřních  částí pračky.

Pračka je také vybavena protipěnovým systémem, který zabraňuje nadměrné tvorbě pěny z pracího prostředku a jejímu následnému vytečení.

Recenze jsou pozitivní

Uživatelé si v recenzích pochvalují zejména tichý a úsporný provoz pračky AEG ProSteam L7FBE48SC. Udávají, že není hlučná ani při ždímání a téměř vůbec nevibruje.

Pochvalují si i velký otvor pracího bubnu a většina využívá pravidelně funkci napařování, díky níž prádlo není téměř vůbec pokrčené.

Někteří z nich si stěžovali na nepřesnou délku pracího programu, kterou nedokážou přímo ovlivnit a pračka si ho určuje sama. Co se týče funkce odloženého praní, začátek praní nelze nastavit na přesný čas, nastavit lze pouze to, o kolik hodin později se má prací program spustit.

Recenze a zkušenosti s AEG ProSteam L7FBE48SC

Výhody a nevýhody AEG ProSteam L7FBE48SC

  • tichá, při ždímání téměř nevibruje
  • velmi úsporný provoz – energetická třída A +++
  • funkce napařování zajistí nepokrčenú prádlo
  • bezpečnostní systém proti vyplavení
  • příznivá cena
  • délky pracích programů nesedí
  • odložený start nelze nastavit na přesný čas
  • design se nemusí líbit každému

Parametry, cenové porovnání a závěrečné zhodnocení

Parametry AEG ProSteam L7FBE48SC

Parametr

Hodnota

Typ

předem plněná, samostatně stojící

Kapacita prádla

8 kg

Počet programů

10

Max. otáčky při odstřeďování

1 400 ot./min.

Spotřeba el. energie

137 kWh ročně

Spotřeba vody

10 999 l ročně

Energetická třída

A+++

Hlučnost při praní

51 dB

Hlučnost při odstřeďování

75 dB

Speciální funkce

napařování, fuzzy logic, invertorový motor s doživotní zárukou, odložený start, dětská pojistka, ochrana proti přetečení

Rozměry (d × š × v)

57,1 × 60 × 85 cm

Hmotnost

70,5 kg

Pračka AEG ProSteam L7FBE48SC nepatří se svou cenou téměř 14 000 Kč mezi ty nejlevnější modely, jde spíše o nižší střední až střední cenovou třídu. V úvahu byste však měli vzít, že si připlácíte za značku, která je synonymem kvalitních spotřebičů.

Kromě toho nabízí tento model pračky i nadstandardní kapacitu prádla až 8 kg, hodí se proto do větších domácností s alespoň 4 členy rodiny. K dispozici máte také skvělou funkční výbavu od napařování prádla přes automatickou volbu délky programu a množství vody podle množství prádla až po systém proti vyplavení.

V neposlední řadě se vám investice vrátí v podobě ušetřené energie, neboť pračka patří mezi nejúspornější modely s energetickou třídou A +++.

4 alternativní produkty

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 23.06.2019

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář